Lista fake newsów

Lista fake newsów

Ostatnio pojawiło się mnóstwo fake newsów - staramy się zbierać je w tym miejscu.

Lista nieprawdziwych informacji (stan na 07-03-2022 00:26):

  1. Nie ufajcie w informacje, że ktokolwiek wita wojska rosyjskie w Ukrainie. Tylko prokremlowska telewizja odwołuje się do sowieckich klisz z II wojny światowej. Rosyjskie transportery opancerzone są rzekomo witane w Ukrainie słowami: „Czekaliśmy na was osiem lat”.
  2. Steven Seagal nie walczy na Ukrainie – a dla przypomnienia – w 2018 r. Rosja mianowała aktora specjalnym wysłannikiem, który miał poprawić relacje z USA. Wcześniej Seagal otrzymał rosyjskie obywatelstwo. W tym czasie nasiliły się walki między rosyjskimi rebeliantami a siłami ukraińskimi,  w związku z tym Ukraina zabroniła aktorowi wjazdu na teren swojego kraju. Z kolei w 2021 r. Seagal otrzymał legitymację prorosyjskiej partii Sprawiedliwa Rosja  Za Prawdę.
  3. Nieprawdą jest, że ktokolwiek z uchodźców z Ukrainy dopuszczał się gwałtów czy plądrowania mieszkań. To fake news.Polska Policja ostrzega przed powielaniem krążących w przestrzeni internetowej plotek o rzekomych „gwałtach na kobietach i plądrowaniu mieszkań przez uchodźców”. Policja stwierdza jednoznacznie, że to niebezpieczny fake news.”Powielanie takich informacji jest nie tylko nieodpowiedzialne ale wręcz może prowadzić do paniki, a ta doprowadzić do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń!” – ostrzega Policja.”Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje! W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przestępstw kryminalnych typu napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań!” – podkreśla policja. „Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części po prostu kobiety z dziećmi. Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni, ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów” – wyjaśniają funkcjonariusze. (źródło policja.pl)

4.  W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się nieprawdziwe informacje o rzekomym niewłaściwym traktowaniu przez polskie i ukraińskie służby obywateli niektórych państw. W mediach społecznościowych krążą zmanipulowane zdjęcia i filmy, które mają dyskredytować i osłabiać wizerunek zarówno Ukrainy, jak i Polski. Media stały się kolejnym teatrem działań wojennych, dlatego apelujemy o nieuleganie tej manipulacji. Celem ataków dezinformacyjnych jest nie tylko Ukraina, ale także świat zachodni.

Polska pomaga wszystkim bez względu na kraj pochodzenia. Wszyscy obcokrajowcy uciekający przed wojną na Ukrainie są przyjmowani przez Polskę i otrzymują potrzebną im pomoc. Komunikat w tej sprawie przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami dyplomatycznymi naszych partnerów zagranicznych w Polsce, aby zapewnić bezpieczeństwo ich obywatelom. Szefowie placówek podkreślają strategiczną współpracę, profesjonalizm i zaangażowanie polskich służb na granicy. Są także pod wrażeniem wolontariuszy zaangażowanych w niesienie pomocy uchodźcom. W ostatnim czasie otrzymaliśmy oficjalne podziękowania od przedstawicieli między innymi Angoli, Tanzanii, Maroka, Kenii czy RPA.

Polska od 24 lutego do dzisiaj przyjęła już ponad 474 tysięcy uchodźców, a tylko ostatniej doby liczba ta wyniosła blisko 100 tysięcy osób. Współpracując ze Stroną ukraińską, dążymy do maksymalnego upłynnienia ruchu. (źródło gov.pl – dane na 03-03-2022).

5. Kolejne wkrótce!

KATEGORIE
Share This
NEWER POST
STARSZE POSTY

KOMENTARZE

Wordpress (0)